קונספירציה!

בפוסט האחרון ב"חברים של ג'ורג'" האשים אחד המגיבים את הכותב, יוסי גורביץ, בהפצת תיאוריית קונספירציה. האשמות מעין אלה חוזרות על עצמן לא רק בבלוג של יוסי אלא בפורומים רבים נוספים. באופן אישי אני זוכר אותן כאחד מהמוטיבים העיקריים של תגובות הסטודנטים בקורס "כתוב בעיתון – תקשורת ואידיאולוגיה" שהעבירה בזמנו טניה ריינהארט (ז"ל).

במקרה זה מוקד הטענה היה הקישור שעשה יוסי בין דו"ח וינוגרד המתקרב, לבין ציד המכשפות שעורך הצבא אחר חיה מוזרה בשם "משתמטים". יוסי הצביע נכונה על העובדה שהצבא הוא ארגון בעל אינטרסים, ובראש ובראשונה אינטרס הקיום העצמי – שאין ארגון בעולם אשר חף מימנו. ואכן ניסיון להסטת תשומת הלב של הציבור ממסקנות דו"ח לא אוהדות (כפי שצופים הרוב), היא דרך פעולה אפשרית העומדת בפני הצבא כדי לשמור על מעמדו (קיומו הרי מובטח).

למה, אם כן, אין זו תיאוריית קונספירציה? הרי כאשר קוראים את דבריו של יוסי התמונה הראשונה העולה בראש היא אכן חבורה של קצינים בכירים יושבים סביב שולחן בקרייה ובוחנים את תכניות המגירה שהוכנו מראש על מנת להתמודד עם איומי יח"צ הרסניים כוינוגרד ומסקנותיו.

אלא שתמונה זו מטעה, הצבעה על שימור אינטרסים אינה כהצבעה על יד מכוונת. על מנת להחשב כתיאוריית קונספירציה, צריכה תיאוריה לעמוד לפחות בעיקרון אחד – עיקרון חוסר ההפרכה.

פופר טבע את מושג עיקרון ההפרכה הקובע את הסטנדרט בו צריכה תיאוריה לעמוד על מנת להחשב כקבילה מבחינה מדעית – עליה להיות מסוגלת לספק יכולת אם גם מדומיינת להפריכה. מסיבה זו התיאוריה המרקסיסטית או הפסיכואנליזה אין יכולות להחשב כמדעיות, מכיוון שלא ניתן למוא דרך להפריכן. תיאוריות קונספירציה, כמו תיאוריות אלה, מכסות גם הן את כל האפשרויות. אדם המאמין, לדוגמא שטימותי מקווי הוא קורבן של קנונייה ממשלתית בפרשת הפיצוץ של בניין הממשל הפדראלי באוקלוהומה סיטי, ימצא הסבר חלופי אפשרי לכל עדות מרשיעה שתובא בפניו (והסברים כאלה אכן נמצאו על ידי תומכיו).

לא קשה להעלות על הדעת הסבר חלופי למאבק הציבורי אותו מנהל הצבא כנגד אלה אותם שיחרר או סירב לגייס (השימוש השני והאחרון שייעשה בבלוג זה במונח משתמטים הוא בסוגריים אלה בלבד – האחוז האפסי של המשוחררים שאכן "לא לגיטימי" אינו מספיק כדי לתבוע לעצמו מושג). עובדה זו אינה הופכת את טענתו של יוסי לנכונה או לשיקרית. אם הטענה הייתה יותר קונקרטית היא הייתה הופכת לטענה הגיונית שניתן להביא עדויות בעדה או נגדה. אך כאמור עלה כאן הסבר אחד אפשרי והגיוני לגבי צורה שבה פועלות מערכות כוח בחברה על מנת לשמר את כוחן.

כמו שאדם הטוען שמקדונלדס מפרסמת את עצמה כחברה המייצרת אוכל בריא יותר על מנת להגביר את מכירותיה, וזאת על ידי הצגת הנתונים הרלוונטיים בצורה מחמיאה יותר, לא היה מוקע כקונספירטור, כך גם יוסי אינו יכול להיות מואשם, בהפצת תיאורית קונספירציה במקרה זה בצורה הראויה ללקיחתה ברצינות.

2 Responses to “קונספירציה!”


 1. 1 sagi 14 בינואר 2008 ב- 10:16 PM

  הרשה לי להפריך את הטענה כי יוסי אינו יכול להיות מואשם בהפצת תיאורית קונספירציה. הנה, זה בא, אתה מוכן לזה? הוא הואשם. טא-דה.
  באסה לגילמן.

 2. 2 orbar 14 בינואר 2008 ב- 10:20 PM

  אתה יודע מה צודק. תוקן.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
בקצרה

 • @JustNimel הם משתמשים בכלים אחד על השני? 57 minutes ago
 • אגב איזה טרול ברוחו היסטרי אתמול הגיב בדיבור על נושא אחר לחלוטין והגדיר את הנרצח שבטח לא שמע את שמעו עד השבוע כהיטל… twitter.com/i/web/status/1… 58 minutes ago
 • זה שאין ולו קול מיינסטרימי או מתקרב לכך אחד שמסתייג מהרג אזרח במדינה אחרת בידי המדינה וכולם עסוקים בזיקפה שזה גורם… twitter.com/i/web/status/1… 1 hour ago
 • @roee_r טוויסט בעלילה: היא מתכננת לצעוק על כולם שמסכות לוקחות את החופש שלהם 13 hours ago
 • @DanielleBN העובדה שהיא בלי מסכה ורואים את זה לא מייתרת את השלט? 13 hours ago

%d בלוגרים אהבו את זה: