מה הקשר בין ג'וני דפ לעזה?

מחשבות שעלו בי בעקבות ויכוח אינטרנטי לפני כשבועיים, הוצתו מחדש בעקבות הצפייה ב"סוויני טוד" (ביקורת מלאה בהמשך). מהם הגבולות שאסור לעבור כאשר מנסים לתקן עוול? מתי, בהתנגדותך למעשים מפלצתיים, אתה נהפך למפלצת בעצמך?

הסרט משאיר את הנקודה הזאת פתוחה, כפי שהיא נשארת פתוחה במציאות המחורבנת בה אנחנו חיים. האם המצור והרעבת האוכלוסיה, נהגבלת אספקת החשמל וכו' (בנוסף להפצצות ה"ממוקדות" ) שמבצעת ישראל בעזה מוצדקים על ידי רקטות הקסאם? האם יש כאן בכלל מקום לשאלת ה"מי צודק?"? או שמא השאלה היחידה הרלבנטית היא השאלה התועלתנית – האם זה יועיל?

עמדתי, הלא תמיד נחרצת, היא שבשלב מסוים עצם היותך צודק אינה משנה – מעשיה של ישראל לא מוסריים ומעשיהם הלא מוסריים של אנשי החמאס לא מצדיקים אותם. אחד מהדברים היחידים שהשיח הקלישאתי האמריקאי מדייק בהם היא התפיסה שאומה או אדם נלחמים לא רק על חייהם אלא גם על ערכיהם – הקרבת הערכים האלה היא גבול, כזה שישראל כבר עברה.

6 תגובות to “מה הקשר בין ג'וני דפ לעזה?”


 1. 1 יוסי גורביץ 6 בפברואר 2008 ב- 10:35 PM

  "האם המצור והרעבת האוכלוסיה, נהגבלת אספקת החשמל וכו’ (בנוסף להפצצות ה”ממוקדות” ) שמבצעת ישראל בעזה מוצדקים על ידי רקטות הקסאם?". כן. חובתה של מדינת ישראל היא להגן על אזרחיה. זו מחויבותה הראשונה. האם המצור הועיל? כנראה שכן, כי אחרי פחות משבוע, 70% מהפלסטינים אמרו שהם מתנגדים להמשך הירי לישראל. עצם הרעיון שישראל חייבת לספק לפלסטינים חשמל הוא מופרך, ולא היה עולה בשום מצב אחר.

  הפלסטינים בחרו בחמאס ובכך בחרו במלחמה. שיאכלו את הדייסה שבישלו.

 2. 2 orbar 6 בפברואר 2008 ב- 10:48 PM

  "עצם הרעיון שישראל חייבת לספק לפלסטינים חשמל הוא מופרך, ולא היה עולה בשום מצב אחר." – אני לתומי חשבתי שעל פי החוק הבינלאומי הכובש אחראי על אספקת צרכי העם הכבוש. חכמה קטנה היא להגיד שאנחנו לא חייבים להם כלום אחרי שהרסנו את רוב התשתיות שלהם.

  הנקודה שלי היא שבשלב מסוים מגיע גבול אותו אסור לעבור. אני מניח שאם היה מוצע לבצע ג'נוסייד ולהרוג את כל תושבי עזה היית מתנגד לכך נמרצות, לכן זו שאלה של מיקום הגבול, לא על עצם קיומו. הקביעה שהם בחרו בחמאס ולכן שיאכלו מה שבישלו שקולה בעיני לקביעה שישראל בחרה בממשלת הימין הנוכחית ולכן שנאכל את מה שבישלנו – זו עובדה בשטח אך לא המצב הרצוי.

 3. 3 שמרלינג 8 בפברואר 2008 ב- 2:32 AM

  "חשבתי שעל פי החוק הבינלאומי הכובש אחראי על אספקת צרכי העם הכבוש. חכמה קטנה היא להגיד שאנחנו לא חייבים להם כלום אחרי שהרסנו את רוב התשתיות שלהם."
  – התשתיות בעזה לפני הכיבוש שלנו היו במצב גרוע יותר ממה שהן עכשיו. נקודה 'שולית', אנחנו כבר לא הכובשים בעזה.

  "הנקודה שלי היא שבשלב מסוים מגיע גבול אותו אסור לעבור"
  אתה חכם מאוד קטן, אור. אם היו יורים טילים על הגן בו הילדים שלך משחקים הגבול שלך היה מתרחק. מספר שנים ניסינו להפסיק את ירי הטילים ולא הצלחנו בשום דרך. גם נסיגה מוחלטת מעזה לא עזרה. הגיעה השעה להוריד כפפות, גם אם זה לא תואם את הערכים התיאורטיים שלך ואת הדיון האקדמי בנושא.

 4. 4 יוסי גורביץ 8 בפברואר 2008 ב- 10:29 AM

  "“עצם הרעיון שישראל חייבת לספק לפלסטינים חשמל הוא מופרך, ולא היה עולה בשום מצב אחר.” – אני לתומי חשבתי שעל פי החוק הבינלאומי הכובש אחראי על אספקת צרכי העם הכבוש". אבל הכיבוש הסתיים, והחמאס הודה בכך לאחרונה.

  "חכמה קטנה היא להגיד שאנחנו לא חייבים להם כלום אחרי שהרסנו את רוב התשתיות שלהם." מבזק: לא היו תשתיות ברצועה כשהיא נכבשה. ישראל היא זו שהקימה את התשתיות שם, לאט ובאופן בלתי שוויוני, אבל הקימה. מי שבחר להיות אויב שלנו, לא יכול לצפות מאיתנו גם לקבל חשמל. שיסתדרו עם נרות.

 5. 5 orbar 8 בפברואר 2008 ב- 11:46 AM

  יוסי – אפשר לינק או הפנייה בעל פה להודאת החמאס בסיום הכיבוש? אמירה שהם רוצים לנתק את קשריהם עם ישראל היא לא הודאה כזו. סיום הכיבוש הוא מיתוס.

  וזה לא משנה שהתשתיות נבנו על ידי ישראל -זה שפעם ישראל מילאה באופן חלקי את חובותיה ככובש לא נותן לה לגיטימציה להפסיק.

  ושמרלינג – ברסס שלי יש בלוג של אחד משדרות שנופלים עליו טילים והוא עדיין לא התבהם.

  אני לא יודע איך הייתי מרגיש עם הייתי חי בשדרות (הדמגוגיה הזו היא הדיון התיאורטי ה"אקדמי" היחיד כאן אגב), אני יכול רק לקוות שההיגיון שלי עדיין היה עובד.

 6. 6 orbar 8 בפברואר 2008 ב- 3:08 PM

  ושמרלינג – רק בשביל הפרוטוקול. יש הבדל בין "זו חכמה קטנה מאוד" לבין "אור אתה חכם קטן מאוד" זו הפעם האחרונה שתגובה מסוג זה תזכה ליחס מצידי בבלוג זה.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
בקצרה


%d בלוגרים אהבו את זה: