כמו כלב השומע את צלצול הפעמון אתמוך בחמאס….not

בשתי האשמות חמורות הואשמו מתנגדי המלחמה בשבוע האחרון.

 

החמורה יותר, שלא היתה ראויה כלל לתגובה, אלמלא לא הועלתה גם בידי אנשים רציונליים בדרך כלל, היא ההאשמה שניתן היה לצפות מאנשים כמו ביבי, בועז טופרובסקי, וקהל הבבונים – האשמת המפגינים בתמיכה באויב והצדקת החמאס.

 

ובכן, לא, אינני מצדיק את החמאס, אפילו לא קרוב לזה. בין התנגדות לפעולה המלחמתית להצהרת תמיכה בארגון דתי חשוך יש תהום, והיא רחבה. ולא, לא כל מה שנראה לאנשים מסוימים כאפולוג'טיקה מסמן אותי מייד כתומך במשטרים דיקטטוריים חשוכים. זו לא אפולוג'טיקה זה ניסיון להכיר במורכבותה של המציאות. חמאס הוא ארגון ימין דתי שכוחו מתגבר – יש כר פורה המאפשר את התגברות הכוח הזו. אני בוחר לא להתעלם מהתנאים המדשנים את הכר הזה.

 

החמורה פחות, אם כי, חמורה מספיק, לטעמי, היא האשמה בתגובה אוטומטית. כנראה שלאנשים מסוימים קשה לקבל את העובדה שמנתונים מסוימים בנקודת זמן מסוימת יכולים אנשים לפתח דעות השונות משלהם. במקום להתמקד בויכוח עצמו הם מאשימים את הצד השני בחוסר מחשבה, באוטומטיות ופאבלוביות.אחת מסכנות ההתעלמות המוחלטת מהפוסט מודרניזם המאיים – ההתבצרות בתפיסתך עד שאתה הופך למחזיק שרביט האמת הבלתי מעורערת, כלומר מפסיק להטיל ספק בצדקתך (דבר שאמור להיות דווקא מאבות היסוד של תפיסות לא בדיוק פוסט-מודרניות)

 

הגדיל לעשות מנחם רבוי הפוסל את טיעוני יריביו א-פריורית כי נראה לו שהם הוכנו מראש (צורה אחרת ל: הוא לא מסכים איתם) – ואם אין לצד השני טיעונים כנראה שהוא פועל אוטומטית. הגיוני לא?

 

הויכוח על צדקתה של המלחמה והחוכמה שבפעולה הצבאית, הוא ויכוח לגיטימי. לא כל מי שחושב אחרת ממני בנושא הופך בעיני מייד לפאשיסט מחרחר מלחמה ותת-אדם. האשמות מאין אלו, לעומת זאת, הנזרקות לחלל בחופשיות רבה, דורשות, לדעתי, קצת יותר ביסוס ממה שסופק עד כה.

9 Responses to “כמו כלב השומע את צלצול הפעמון אתמוך בחמאס….not”


 1. 1 מנחם רבוי 5 בינואר 2009 ב- 9:29 PM

  לא פסלתי טיעונים של מתנגדי המלחמה. אבל כתבתי נגד תגובות מתנגדות ומאמרים שהתפרסמו כמעט באופן מיידי אחר פרסום ההודעה על התחלת הפעולה, כולל סטיקר וקריאה לבוא להפגנה שכבר אורגנה.
  נימוקי המתנגדים שהציפו את אתר פרויקט רשימות היו די דומים.כל אחד והוריאנט שלו.
  דעות אחרות פורסמו באתר הרבה יותר מאוחר.
  לא הייתי נדרש לעניין לולא האחידות במסר המתנגד. אני מקנא במי שיש להם דעה מהירה וסדורה בנושא כל כך מורכב כמו זה שלפנינו. כאלה שאצלם הכל מתחלק לשחור ולבן. בחיים יש גם אפור.
  כתבתי עוד בנושא תחת הכותרת
  "רציתי לכתוב נגד המלחמה"
  http://www.notes.co.il/raboy/51379.asp

 2. 2 orbar 5 בינואר 2009 ב- 9:35 PM

  כן אבל אתה מתעלם מזה שההפגנה הייתה המשך להפגנה קודמת מיום שישי שלפני. כלומר, כיוון שהכוונה לצאת לפעולה, או לפחות האפשרות הייתה ידועה כבר לפני – לאנשים היה זמן לחשוב (ולהכין סטיקרים למיניהם – לא הייתי בהפגנה של יום שישיאבלנדמה לי שהם כבר הופיעו שם) וזו לא הייתה תגובה פאבלובית

 3. 3 נאציי מטומטם! 5 בינואר 2009 ב- 10:15 PM

  כללל יהודי-ישראלי שנותן מקום לדברים האלה.. הוא לא , 22:12 5/1/2009:
  פחות מנאצי אנטישמי ותמותו אמן כל מי שחושב ככה.
  יש לנו מספיק מתנגדים גם ככה! מה השטויות האלה?!
  אם זה היה ההפך לא היו שמים לכם על הצורה, לפחות תנסו להבין את צה"ל, את הממשלה, שמסתכנת בזה שהיא שולחת חיילים לשם! יהודים כמוכם! למרות שאם שואלים אותי לכו לכו לחיות כערבים מוסלמים בעזה, יא עזאתייייים מזדיינים!!!

 4. 4 orbar 5 בינואר 2009 ב- 10:30 PM

  האח, הטרול הראשון בבלוג.

 5. 5 רגיש בקצה 11 בינואר 2009 ב- 11:39 AM

  השאלה היא למה אתה מפגין בצוותא עם תומכי חמאס ומדוע בהפגנה יש שלטי "ברק רוצח" בלבד, ללא שלטי "הנייה רוצח".אתם מתנגדים לפגיעה באזרחים לא?

 6. 6 orbar 11 בינואר 2009 ב- 12:46 PM

  מעולם לא הפגנתי עם תומכי חמאס, זו תגובתך האחרונה בבלוג זה. טרולים אינם רצויים כאן.

 7. 7 רגיש בקצה 11 בינואר 2009 ב- 1:26 PM

  אור,יש לך דרך מעניינת להתמודד עם ביקורת.כנראה שהקומוניזם עדיין חי

 8. 8 orbar 11 בינואר 2009 ב- 1:33 PM

  נכון! יחי סטאלין! יחי מאו!

 9. 9 orbar 11 בינואר 2009 ב- 1:34 PM

  אה, והבהרה לקוראים אחרים וחשובים יותר, טרוליותו של רגיש התבטאה בצורה יותר בולטת בבלוג אחר וההחלטה אינה נובעת רק מתגובתו כאן.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
בקצרה


%d בלוגרים אהבו את זה: